Naturalny fundament zdrowia i długowieczności

Czarny czosnek tak naprawdę powstaje ze zwykłego, świeżego czosnku (Allium sativum L.) podczas tzw. reakcji Maillarda. Ma więc ten sam kształt, rozmiar i wygląd, oczywiście oprócz samego koloru. 

Czy w takim razie fermentowany czosnek nie traci swoich wartości odżywczych? Może się to wydawać zaskakujące, ale wręcz przeciwnie!

Czarny Czosnek wpływa korzystnie na cały nasz organizm. Ma między innymi działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe. Nadaje się do bezpośredniego spożycia. Nasz Czarny Czosnek dzięki przetworzeniu traci ostry smak i zapach. Świetnie podkreśla smak zup, sosów i dipów.

Nasz czarny czosnek jest produktem w pełni naturalnym. Powstaje podczas procesu, który polega na poddaniu świeżego czosnku obróbce cieplnej w temperaturze 60-80°C i kontrolowanej wilgotności w specjalnie przystosowanym do tego piecu.

Prozdrowotne właściwości czarnego czosnku

Wróćmy jednak do fermentowanej, czarnej wersji tego warzywa, który mimo wszystko może się pochwalić wyższą aktywnością biologiczną (np. przeciwutleniającą) niż świeży czosnek. Zawartość polifenoli i flawonoidów jest ponad 4 razy wyższa niż w czosnku białym – jaki jest zatem jego wpływ zdrowotny na organizm człowieka?

Naukowo potwierdzona skuteczność czarnego czosnku 

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zbadano działanie lecznicze wielu roślin, w tym warzyw, owoców, ziół i orzechów, z myślą o wykorzystaniu ich do produkcji suplementów służących zapobieganiu chorobom. Czosnek uznano za niezwykle wartościowy produkt dietetyczny i tradycyjną substancję leczniczą. Jego poddana fermentacji odmiana, czyli Czarny Czosnek, została zaliczona do żywności funkcjonalnej, dzięki potwierdzonym licznym walorom prozdrowotnym i zapobiegawczym. Należy tu wymienić działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antyalergiczne, hepatoprotekcyjne i neuroprotekcyjne. Bioaktywność rośliny i korzyści terapeutyczne wynikające z jej stosowania były przedmiotem licznych, szeroko zakrojonych badań, zarówno in vitro, jak i in vivo.

Powyższe zalety Czarnego Czosnku sprawiają, że coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach.