Działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne Czarnego Czosnku

Działa przeciwnowotworowo

Jak powstaje Czarny Czosnek? Jego bazą jest świeży czosnek poddany procesowi fermentacji, gdy z cukrów tworzy się melanoidyna, co zmienia barwę rośliny na ciemnobrązową, niemal czarną i sprawia, że bardzo mięknie.  Czarny czosnek, w porównaniu ze świeżym, zawiera 9 razy więcej związków przeciwutleniających, takich jak polifenole, flawonoidy, związki siarkoorganiczne, w tym S-allilocysteina i S-allilo-meraptocysteina, pochodne tetahydra-B-karboliny. *
*W świecie roślinnym występuje wiele alkaloidów będących pochodnymi tetrahydro-B-karboliny.

Alkaloidy te charakteryzują się szerokim spektrum i często potężnym działaniem na organizm ludzki. Od przeciwnowotworowego, regulującego ciśnienie po działanie psychoaktywne. Przykładem może być obniżająca ciśnienie rezerpina występująca w rauwolfii żmijowatej, uspokajająca harmina i harmalina znajdująca się w męczennicy, poprawiająca krążenie mózgowe winkamina występująca w barwinku, czy wreszcie ceremonialny napój rdzennych Indian Ameryki południowej: Ayahuasca.

Bogata literatura potwierdza zdrowotne właściwości czarnego czosnku, w tym działanie przeciwnowotworowe, i immunomodulujące, hipolipidemiczne, przeciwutleniające, hepatoprotekcyjne i neuroprotekcyjne. Ze względu na walory smakowe i zawartość związków bioaktywnych, Czarny Czosnek stał się jednym z najbardziej znanych i wiodących produktów na rynku nutraceutyków i żywności funkcjonującej. W 1990 r. program Designer Foods umieścił czosnek na szczycie listy produktów żywnościowych mogących służy do walki z rakiem.

Mechanizm działania Czarnego Czosnku używanego do zwalczania różnych typów chorób nowotworowych jest różnorodny i obejmuje indukcję apoptozy, zatrzymanie cyklu komórkowego oraz zahamowanie wzrostu i inwazji guza. Wykazano przeciwnowotworowe działanie Czarnego Czosnku na linię komórkową raka jelita grubego, komórek ludzkiego chłoniaka, hamujący wpływ na wzrost komórek raka płuc i uwrażliwienie ich na promieniowanie jonizujące.

Chroni osłabiony układ nerwowy 

Liczne badania wykazały, że czarny czosnek ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Ekstrakt z rośliny chroni przyśrodkową korę przedczołową przed stresem oksydacyjnym wywołanym glutaminianem sodu, który upośledza pamięć, redukując liczbę neuronów piramidowych w hipokampie. Czarny Czosnek poprawia również koordynację ruchową i zwiększa liczbę neuronów w korze móżdżku. Chroni układ nerwowy przed stanami zapalnymi wywołanymi przez chorobę Alzheimera czy stwardnienie rozsiane, co zostało dobrze udokumentowane w literaturze naukowej. Należy zauważyć, że zarówno dojrzały, jak i Czarny Czosnek jest bogaty w aktywny biologicznie związek siarki S-allilocysteinę, która ma również działanie przeciwzapalne, neuroprotekcyjne i przeciwutleniające. 

Skutecznie walczy ze stanami zapalnymi

Zapalenie to proces będący odpowiedzią układu odpornościowego na urazy, infekcje i toksyny. Warzywo wspomaga gojenie ran, chroni organizm przed intruzami – wirusami i bakteriami. Jednak długotrwałe zapalenie może przyczyniać się do powstania chorób przewlekłych, jak np. choroby serca, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń itp. Zalecane jest więc spożywanie składników lub pokarmów o działaniu przeciwzapalnym. Zalicza się do nich Czarny Czosnek, który skutecznie hamuje stany zapalne, a w konsekwencji blokuje choroby z nimi związane. Wodny ekstrakt z Czarnego Czosnku zatrzymuje wydzielanie cytokin prozapalnych.